Haberler - Proton'un Kurucu Başkani Şirketin Gelecek Dönemki Faaliyetlerinde Artik Daha Aktif Rol Üstlenicek.

PROTON'un kurucu başkanı ve aynı zamanda dönemin eski Malezya Başbakanı Tun Dr. Mahathir Mohamad şirketin gelecek dönemki faaliyetlerinde daha aktif rol üstlenicek. Görevden ayrıldığı günden bu yana PROTON'a ''Advisor'' olarak danışmanlık yapmakta olan Tun Dr. Mahathir Mohamad artık bundan böyle PROTON'un yeni Yönetim Kurulu Başkanı olarak daha aktif görevde bulunarak PROTON için daha fazla zamanını harcayacak.

     PROTON'un sahibi DRB-HICOM grubu tarafından yapılan açıklamaya göre; '' Özellikle geçmiş yıllardan beri engin bir tecrübesi olan ve aynı zamanda da otomobil tutkunu bir mühendis olan Dr. Tun Mahathir Mohamad'in PROTON'a yeni dönemki faaliyetlerinde daha aktif rol üstlenerek günümüz rekabet koşullarında hem iç pazarda, hemde dış pazarlarda ciddi katkılarda bulunacağına inancımız sonsuzdur.'' şeklinde ifade edildi. Yine şirketin resmi ağızları tarafından yapılan duyuruda Tun Dr. Mahathir Mohamad'in 16 Mayıs 2014 tarihi itibariyle yeni görevine resmen başlamış olduğu ve kendisinin aynı zamanda da Group Lotus şirketinin de Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstleneceği ifade edildi.     

     PROTON Yönetiminde'ki bu önemli değişiklik ile beraber, 2014 yılı ikinci yarısı itibariyle önce iç pazara ve akabinde dış pazarlara lanse edilecek olan yeni GSC (Global Small Car) modelinin PROTON için adeta yeni bir dönem başlatacağı söyleniyor.

PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır. 

ULUBAŞLAR HOLDİNG'E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa,vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.