Haberler - Proton Japon Otomobil Üreticileri İle Karşilikli İş Birliği Görüşmelerine Devam Ediyor.

   PROTON Yönetim Kurulu Başkanı Dato Tun Dr. Mahathir MOHAMAD, PROTON'un Japon Otomobil Üreticisi firmaları ile ileriye dönük karşılıklı işbirliği yapılmasına dair önceden başlatmış olduğu görüşmelerine daha yoğun bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Bu bağlamda ilk etapta Ekim 2012'de Honda Motors ile bir anlaşma imza edilmişti ve bu anlaşmanın ilk ürünü Yeni Proton Perdana Aralık 2013'te lanse edilmişti.

  Yine Dato Tun Dr. Mahathir MOHAMAD tarafından yapılan açıklamaya göre; '' Yürütülen bu yeni görüşmeler çervesinde Malezya'da yatırım yapmak isteyen Japon Otomobil Üreticisi firmalara PROTON'un mevcut bandları ve teknolojik üretim merkezleri kullandırılarak büyük destek sağlanacağı '' ifade edildi. Ayrıca şuanki görüşme gündeminde PROTON'un ilk işbirliği yaptığı Japon Otomobil Üreticisi Mitsubishi'nin yer almadığı, Honda ile mevcut anlaşmanın daha da geliştirilmesi konusu ile diğer bazı Japon Otomobil üreticisi firmalar ile olası muhtemel işbirliğinin ön planda olduğu açıklandı. Malezya'da yatırım yapmak ve pazar paylarını arttırmak isteyen Japon Otobomil üreticileri PROTON'un bu çalışmalarına oldukça sıcak bakıyor ve PROTON'un Malezya'da sahip olduğu teknoloji üssünden yararlanmak istiyorlar.

   PROTON fabrikası bugün % 80'i tamamen robotize otomasyon sisteminden oluşan aynı banddan arka arkaya farklı modeller üretebilme vede yıllık 1 Milyon araca kadar arttırılabilecek bir kapasiteye sahiptir. Bu bağlamda Malezya böyle bir teknoloji ve kapasiteye sahip dışa bağımlı olmadan tamemen kendi başına üretim yapabilen dünyadaki sınırlı sayıdaki üretim yapan ülkelerden biridir, aynı zamanda da bu kriterlere sahip tek Müslüman  ülkedir. 

PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır. 

ULUBAŞLAR HOLDİNG'E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa,vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.