Haberler - Proton Dünya Klasmaninda Bir Otomobil Üreticisi Olma Yönünde Yeni Stratejiler Belirliyor.

Proton Dünya Klasmaninda Bir Otomobil Üreticisi Olma Yönünde Yeni Stratejiler Belirliyor.

 

           PROTON' un yeni Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda da kurucu başkanı ve dönemin eski Malezya Başbakanı Tun Dr. Mahathir Mohamad, şirketin dünya klasmanında otomobil üreticisi bir firma olma yolunda yeni strajiler belirleme üzerine yoğunlaştıklarını açıkladı.

   Bu bağlamda PROTON' un dünya klasmanında bir otomobil üreticisi olabilmeye yönelik geçmiş yıllardaki ''Ucuz otomobil üreticisi'' firma olma politası tamamen değişiyor ve artık sadece kalite ve güvenliğin yanı sıra diğer continental markalarda olduğu üzere PROTON' un yeni modellerinde konfora da büyük önem verileceği vurgulandı. PROTON'un yeni stratejileri çerçevesinde dünya standartlarında bir otomobil üreticisi olma yolunda artık sadece  ''Value for Money'' paranın karşılığı olan en yenilikçi ve diğer continental markalar ile rekabet yaratacak modeller geliştirilip üretilecek.

PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır. 

ULUBAŞLAR HOLDİNG'E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa,vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.