Haberler - OTOMOTİV SEKTÖRÜ REKORA MI KOŞUYOR

Türkiye otomotiv pazarında bu yılın ilk 11 aylık dönemine bakıldığında binek otomobil satışlarında 560 binli rakamların üzerine çıkıldı. Bu da şu anlama geliyor ki 2013 yılı ilk 11 aylık dönemi geçmiş yıllara bakıldığında en yüksek rakamlara ulaşılan 2011 yılının aynı dönemi satışlarını geride bırakıyor. 2013'ün son ayına girdiğimiz şu günlerde otomotiv sektörü rekora mu koşuyor aceba. Eğer yıl sonu itibariyle toplam pazar bazında 880 binli adetlere ulaşılması durumunda geçmiş yıllara kıyaslan yeni bir rekora imza atılmış olunacak.

Otomotiv sektörünü değerlendiren Proton Türkiye yetkilileri; ''2013 yılının sektörümüz açısından başarılı bir yıl olarak görüyoruz. Her ne kadar son aylarda döviz kurları ve banka faizlerindeki artışın olumsuz etkileri olsa da özellikle binek otomobil satışlarında yükseliş eğiliminin devam edeceği kanaatindeyiz. Fakat yine de döviz kurları ve banka faizlerindeki artışın olumsuz etkilerinin 2014 yılı ilk yarısı içerisinde de devam etme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Buda 2014 yılına dair satış beklentilerinde bir revizyona gidileceği kanaatindeyiz.'' şeklinde açıkladılar.

Yine şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; ''Genel anlamda bakıldığında otomotiv sektörü yükseliş eğilimini sürdüyor ve bu yükselişin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyoruz. Tabiki sektörümüzün 2015 yılı için uzun vadeli ortak hedefimiz olan 1 Milyon'lu rakamlara ulaşılması doğrultusunda daha önünde alacağı çok yol var. Fakat yine de mevcut koşullar dahilinde bunun ulaşılması zor ve imkansız olduğunu düşünmüyoruz. Gerek gelişmekte olan ülke ekonomimizin, gerekse sektörümüzün sahip olduğu gücün bu hedefimize ulaşmamızı mümkün kılacağı inancındayız.'' şeklinde açıklandı.

 PROTON HAKKINDA

1983 yılında motorlu araçlar yedek parça ve bileşenleri satmak amacıyla Malezya Başbakanı Tun Mahathir Bin Mohamad’in teşvik ve katkıları ile kurulan PROTON ekonomideki yükselişini büyük oranda arttırarak ülkeyi bugün dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinden biri haline getirmiş ve 238 milyar dolarlık milli hasıla ile Malezya’nın dünyanın 37. büyük ekonomisi haline gelmesine neden olan tasarruflardan biri olmuştur.

İlk fabrikasını 923.900 m2’lik bir alana sahip olan Shah Alam’da kuran PROTON ilk yıl 80.000 adet araç kapasitesi ile tasarlanırken 1997 yılında üretim kapasitesi yılda 230.000 adet otomobile çıkarılmıştır.

1996 yılında bir milyonuncu aracını üreten PROTON yine aynı yılın Ekim ayında İngiliz otomotiv mühendislik firması LOTUS Group International’ı satın alarak Lotus üretim kalitesini ve dizayn zerafetini kendi ürünlerine de katmış oldu.

Günümüzde Avrupa piyasaları dahil olmak üzere 50 farklı ülkeye ihracat yapan PROTON; müşterileri, iş ortakları, hissedarları, devlet kurumları ve çalışanlarının uyumlu-şaşmaz bağlılıkları ile en başarılı uluslararası otomotiv üreticisi olan ülkelerin arasına girmeyi başarmıştır. 

ULUBAŞLAR HOLDİNG'E BAĞLI ULUMOTOR HAKKINDA

1971 yılında kurulan Ulubaşlar Holding günümüzde PROTON marka otomobil ve AVIA marka kamyonların Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerini sürdürmekte ayrıca Ulusigorta, Ulukasa, vasitam.com, Ulubilişim, Ulumod, Ulu Oto Kiralama’ nın yanı sıra  Ulumotor ve Ulucar şirketlerine bağlı olarak toplam 38 bayi ve yetkili servis ile birlikte çalışmakta ve 1992 yılından bu yana da KIA marka araçların yetkili bayiliğini bünyesinde bulundurmaktadır.